Můj profesionální salon

Jediný magazín, který kdy budete jako profesionál pracující v beauty oboru potřebovat
4 minuty čtení

Ultrazvuk v kosmetice

Ultrazvuk se v kosmetické praxi používá jak při kosmetických ošetřeních, tak pro diagnostiku. Lze jím provádět ošetření obličeje i těla ( v tomto článku se budeme věnovat ošetření obličeje).

Ultrazvuk lze použít k samostatným přístrojovým ošetřením nebo v kombinaci s ručními kosmetickými ošetřeními. Díky rozmanitosti svých funkcí můžete připravit velkou nabídku ošetření.

Ultrazvuk vyhlazuje a omlazuje pleť, uvolňuje ucpané pory, zlepšuje stav akné, zjemňuje vrásky, zbavuje pleť nečistot a odumřelých buněk a čistí tkáně zevnitř a navíc penetruje aktivní látky. Jak to celé funguje?

Trochu fyziky?

Ultrazvuk používáný v kosmetice a medicíně má zhruba stejné hodnoty frekvence, a to mezi 500kHZ až 3,5MHz. Ultrazvuk vzniká v elektronickém generátoru a zvukové hlavě ve které je membrána, která přeměňuje elektrickou energii o vysoké frekvenci na mechanickou energii. Když generátor vyvíjí elektrický proud o frekvenci např. 1 milion Hz (1 MHz), tak i membrána kmitá milion krát za sekundu.

Způsob použití?

Pro čištění pleti a peelingu

Uvolňují se odumřelé buňky z povrchu a odstraňuje nečistoty usazené ve vývodech mazových žláz. Vyrovnává funkce ochranné lipoidní vrstvy na kůži. Čistí ucpané pory a sňižuje výskyt akné. Nejznámějším zástupcem je ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE

Zapracování aktivních látech (sonoforéza) a hydratace pleti

MIkronizuje aktivní látku a transportuje ji do kůže. Díky osmotickému jevu, který se aktivuje střídavým stlačováním a rozpínáním mezibuněčné tekutiny, se dosahuje také výrazné hydratace. Nejznámějším zástupcem je ULTRAZVUK PRO STIMULACI LÁTKOVÉ VÝMĚNY.

Vyrovnání metabolismu

Zlepšuje mikrocirkulaci, zvyšuje přísun kyslíku a stimuluje syntézu kolagenu a elastinu.Nejznámějším zástupcem je ULTRAZVUK PRO STIMULACI LÁTKOVÉ VÝMĚNY.

Tonizační mikromasáž

Slouží k reaktivaci a stimulaci kožních struktur a buněčné aktivity. Nejznámějším zástupcem je ULTRAZVUK PRO STIMULACI LÁTKOVÉ VÝMĚNY.

Jaké procesy v pleti díky ultrazvuku probíhají ?

  1. v okolí tkání se mění tlak, to je reakcí na to, že částečky hmoty tkáně začnou pohybovat sem a tam
  2. vzniká tření, jehož následkem vzniká v hlubších vrstvách tkáně teplo
  3. dochází k biochemické mikromasáži

Teplo a mikromasáž působí na roztahování cév a posilují tak zásobování buněk i proces látkové výměny v nich. Současně se zvyšuje propustnost buněčných membrán. Aktivuje se odvod zplodin látkové výměny a zlepšuje se místní tok.
Pro kosmetiku je nejdůležitější, že působením ultrazvuku se rozšiřuje mezibuněčný prostor a zplodiny látkové výměny se mohou lépe odvádět. Při odplavování dochází ke ztrátě tekutin a kožní buňky mohou znovu přijímat a hromadit vodu.Díky tomu dochází k viditelným výsledkům při ošetření. Vlivem ultrazvuku se také normalizuje tvorba kožního mazu.
Na moderních přístrojích jsou obvykle k dispozici 2 formy ultrazvuku: kontinuelní a pulzní.
Při trvalém průběhu ultrazvuku převažuje forma tepla. To se využívá zejména při liftingu a zapracování aktivních látek (sonoforéze).
Při impulzním průběhu ultrazvuku (ultrazvuk se v pravidelných intervalech vypíná a zapíná) se vyhneme tvorbě tepla a můžeme pracovat při vyšší intenzitě. Toho se využívá zejména při čištění pleti a v případě kuperozy.
A důležité je znát i kontraindikace..
Platí, že ošetření provádíme jen na zdravých jedincích. Nikdy neprovádíme při srdečních onemocněních, těhotenství, onkologických onemocněních, onemocnění štítné žlázy a povrchách krevního oběhu.

A jak takový ultrazvukový přístroj obvykle vypadá ?

  • ultrazvuková špachtle ( v nabídce jsou samostatné nebo na multifunkčních přístrojích, rozdíl u kvalitních přístrojů není v tom, zda je ruční nebo součástí přístroje, ale v síle výkonu), dnes se obvykle pohybují v cenách 2 000 – 5 000 Kč samostatné přístroje nebo 10 000 – 50 0000 Kč multifunkční přístroje
  • ultrazvuk pro stimulaci látkové výměny – obvykle jsou součástí multifunkčních přístrojů  – jeho výjimečnost spočívá ve využití dvou funkcí – stimulace a penetrace
  • HIFU – fokusovany ultrazvuk ( intenzivni lifting,ktery se používá výhradně samostatně,nelze ho použit v rámci kosmetického ošetrení). Fokusovaný ultrazvuk je nejhloubkovějším a nejintenzivnějším ošetřením, které lze provádět v kosmetickém salonu. Díky odděleným hlavicím působí do přesně stanovené hloubky kůže – působí až do vrstvy SMAS – do hloubky 4,5 mm.
  • Každopádně ultrazvuk dnes patří k základním přístrojovým ošetřením pleti a je téměř nezbytným doplňkem klasické kosmetické péče. Jako u každého přístroje je nutné se s ním naučit správně pracovat. Pokud uvažujete o jeho pořízení, vždy požadujte důkladné zaškolení od profesionálů.

Pro seznámení s přístrojovými ošetřeními v kosmetice doporučujeme kurz https://beautyakademie.cz/kurz/pristrojova-osetreni-oblicej-krk-dekolt-kosmetickem-osetreni/ nebo Jak pracovat s multifunkčními přístroji https://beautyakademie.cz/kurz/pristrojova-kosmeticka-osetreni-postupy-techniky-funkce/